Torrenti

Viens no ātrākajiem veidiem kā internetā apmainīties ar failiem izklaides vai izglītošanās vajadzībām ir torrenti. Latvijā šo iespēju izmanto tūkstošiem, bet pasaulē torrentu lietotāju skaits sasniedz daudzus miljonus. Lai varētu šo tehnoloģiju izmantot ir nepieciešama a) torrentu lejupielādes programma un b) lietotāji, kas apmainās ar failiem. Reālā dzīvē ar failiem vēlas mainīties arī daudzi viens otru nepazīstoši lietotāji, tad ir vajadzīgs arī c) trakeris jeb mājas lapa, kas apkopo torrentu sarakstus.

Daļā no trakeriem torrentu lejupielāde ir pieejams tikai pēc reģistrēšanās savukārt citas ir pieejamas bez maksas un bez reģistrācijas. Mūzika, multfilmas bērniem, e grāmatas, pamācības, aplikācijas, video klipus, online filmas – torrenti piedāvā lejupielādēt visdažādāko saturu visām gaumēm.

Svarīgi gan apzināties, ka daļa no torrentos pieejamā satura ir aizsargāts ar autortiesībām un to neatļauta izmantošana var būt sodāma. Latvijas tiesu prakse līdz šim ir bijusi salīdzinoši maiga pret lietotājiem, bet ir bijuši precedenti par torrentu trakeru uzturētāju sodīšanu (skat. Atbildes uz jautājumiem 3. punktu). Salīdzinoši daudz stingrāki ierobežojumi mēdz būt vecajās Eiropas valstīs, savukārt Latvijā tiek kontrolēta, galvenokārt, latviešu autoru darbu neatļauta pavairošana komerciālām vajadzībām. Šī iemesla dēļ lejupielādēt filmas latviešu valodā par brīvu un bez iespējamiem sodiem, lielākoties, ir iespējams vien tad, ja tās ir vecas un/vai ar autortiesībām neaizsargātas.

Latvijā populārākie torrenti latviešu valodā

 1. un 2020. gadā joprojām pastāv arī Latvijas iedzīvotāju bieži apmeklētās torrentu lapas, tomēr saturs šajās mājas lapās ir, lielākoties, angļu un krievu valodā. Baidoties no nelabvēlīgām sekām un likumsargu uzmanības torrentu trakeru uzturētāji nevēlas ļaut augšupielādēd torrentus latviešu valodā (ar izņēmumiem).

Ja arī jums ir vēlme apmeklēt šādas lapas, ņemiet vērā, ka reģistrācijas ir slēgtas un pieejamas tikai ar ielūgumiem. Tas nozīmē, ka lai tur tiktu iekšā ir vismaz jāpazīst kāds, kas pazīst kādu, kas pazīst kādu. Daži mēģina izlīdzēties, lūdzot nosūtīt ielūgumu uz konkrētu epastu svešiniekiem (komentāri pie rakstiem portālos vai forumos), bet atsaucība ir neliela. Visbiežāk tiek meklēti ielūgumi uz fano vai ielūgums uz inperil, bet šādi saucieni, lielākoties, paliek bez atbildēm. Vienīgais, kas ar šādiem palīgā saucieniem tiek panākts ir sava e-pasta adreses atklāšana lielam skaitam cilvēkam. Ilgākā laika tas var novest pie daudziem negaidītiem un nevajadzīgiem reklāmas paziņojumiem privātajā epasta kastītē.

Torrenti krievu valodā

Krievijā vien dzīvo vairāk kā 100 miljoni krievu, bet pasaulē to skaits ir vēl lielāks. Pieliekot klāt vēl visus tos, kas pārvalda krievu valodu, t.sk. latviešu valodu, varam secināt, ka krievu valoda ir ļoti pašpietiekama. Tas atspoguļojas arī saturā, kas internetā ir pieejams krievu valodā. Atšķirībā no Eiropas valstīm un ASV Krievijā torrentu izmantošana tāpat kā autortiesības īpaši nevienu neuztrauc un šāda satura izmantošana nerada nekādas sekas. Pēdējos gados krievi gan ir nedaudz sasparojušies un sola vairāk kontrolēt lielās torrentu mājas lapas, bet pagaidām nekādas būtiskas pārmaiņas gan nav manāmas un viss notiek pa vecam.

2019. – 2020. gada populārākie torrenti (mājas lapas)

Nosaukums URL Aktīvs
The Pirate Bay https://www.thepiratebay.org
YTS https://yts.am
1337x https://1337x.to/
RARBG https://rarbg.to/
Torrentz2 https://torrentz2.eu/
NYAA https://nyaa.si/
LimeTorrents https://www.limetorrents.info
Zooqle https://zooqle.com
EZTV https://eztv.io
TorrentDownloads https://www.torrentdownloads.me
DemonoID https://www.demonoid.is
IsoHunts https://isohunts.to
Fano.in https://www.fano.in
InPeril https://www.inperil.net
Quantrip http://www.quantrip.net
Outlaw http://www.outlaw.lv
FileBase http://www.filebase.ws
RuTracker.org https://rutracker.org
LostFilm http://www.lostfilm.tv
Kinozal http://kinozal.tv
RuTor http://rutor.info

SVARĪGI: Torrentu lapas neuzglabā failus un darbojas kā starpnieki starp lietotājiem, kas dalās ar saturu savā starpā. Izmantojot torrentus, jāņem vērā, ka ar autortiesībām aizsargātu failu izplatīšana pārkāpj Latvijas likumus. Torrentu izmantošana pati par sevi nav aizsargāta, taču katram pašam ir jāseko, kur un kādus failus izmantot un pārsūtīt citiem.

Biežāk uzdotie jautājumi

 1. Kas ir torrenti un kā tos izmantot? 

Torrents ir speciāls fails (visbiežāk ar paplašinājumu .torrent), kas satur meta-informāciju par cita veida failiem (audio, video, teksts). Pats torrenta fails nesatur vajadzīgo informāciju, taču tas palīdz ar to dalīties (augšuplādēt un lejuplādēt). Vienkāršāk sakot, torrent faili ir kā kartes, kas ļauj satikties vairākiem lietotājiem un apmainīties ar dažādu veidu failiem.

Praksē ir izveidotas speciāli torrentu trakeri – mājaslapas, kas apkopo tūkstošiem vai pat miljoniem lietotāju veidotus torrent failus. Ja lietotājs vēlas lejupielādēt konkrētu video, audio vai teksta failu savā datorā viņam ir jāieinstalē savā datorā speciāla BitTorent programma, piemēram, uTorrent, kas nodrošina iespēju apmainīties ar visdažādākajiem failiem. Kad tas izdarīts, atliek klikšķināt uz izvēlētā torrenta un tas tiks lejupielādēts jūsu ierīcē. Nākamajā solī jāklikšķina uz šī faila un sāksies audio, video, teksta, spēles vai aplikācijas lejupielāde, pie nosacījuma, ka būs lietotāji, kas ir gatavi ar to dalīties. Piemēram, lejupielādējot video failu tas vienlaikus var tikt kopēts no vairākiem simtiem lietotāju  (sīder jeb “seeders”) no katra paņemot tikai mazu gabaliņu informācijas. Līdz brīdim, kamēr viss fails ir lejupielādēts to nav iespējams atvērt.

Trakera uzturētāji nereti uzliek reģistrētiem lietotājiem par pienākumu pēc lejupielādes dalīties ar šo failu arī ar citiem lietotājiem. Ja tas netiek darīts, lietotājs var zaudēt pieeju jauniem torrentiem. Trakeros, kur ir iespējams lejupielādēt filmas vai citus failus bez reģistrēšsanās šādi papildus ierobežojumi nepastāv. Tajā pašā laikā liela daļa lietotāju izvēlas solidarizēties ar citiem un dalās ar failiem brīvprātīgi. Tieši brīvprātīga dalīšanās nodrošina trakeru ilgtermiņa pastāvēšanu un ir sekmējusi torrentu popularitāti visā pasaulē.

2. Vai torrenti ir droši? 

Paši .torrent faili ir droši, taču to papildinājumi var saturēt dažādus vīrusus, ļaunatūras un citas datoram kaitīgas ierīces. Labākais veids kā sevi pasargāt no šādām briesmām ir a) atturēties no torrentu izmantošanas, b) izmantot antivīrusu programmas un skanēt visus lejupielādētos failus pirms to palaišanas. Pirmā metode nenoliedzami ir daudz drošāka nekā otrā.

Apmeklējot kādu no lielākajiem torentu trakeriem katram failam blakus var aplūkot arī citu lietotāju komentārus. Aktīvākie lietotāji parasti komentē torrenta īpašības, piemēram, video sliktā kvalitāte, nav skaņas vai satur trojānus un citus vīrusus. Ja komentāri par konkrēto .torrent failu nav pievienoti, atliek paļauties uz intuīciju, trakera administrācijas veiktajām pārbaudēm un antivīrusu aizsardzību vai meklēt citu avotu.

3. Vai torrentu izmantošana ir likumīga? 

Tehnoloģijas izmantošana pati par sevi ir likumīga, taču ir jāskatās kādu failu lejupielāde un apmaiņpa tiek veikta. Latvijas tiesu prakse liecina, ka sodus par nelegālu ar autortiesībām aizsargātu failu izplatīšanu saņem trakeru uzturētāji, nevis satura lietotāji. Lai vērstos pret kādu personu vai uzņēmumu, autortiesību īpašniekiem ir jāvēršas policijā un iesniegumā jānorāda pārkāpuma fakts un iespējamais kaitējuma apmērs. Nevēlēšanās sapīties ar likumsargiem un viegli pieejams licenzēts saturs jau ir pamudinājis daudzus lietotājus plašāk izmantot Youtube, Spotify vai klausītie mūziku radio. Patlaban gandrīz visi radio piedāvā iespēju klausīties dziesmas internetā bez maksas. Attiecībā uz video situācija vēl nav tik pozitīva, taču arī šeit pamazām rodas alternatīvas par pieņemamu cenu.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka valsts policija galveno uzmanību pievērš trakeru un nelegālo tiešsaistes straumēšanas servisu apkarošanai, nevis privātiem torentu lietotājiem. Pēdējo gadu skaļākie notikumi bija torrenti.lv slēgšana, kā arī cinemalive.tv un movieslv.com uzturētāju arests. Pēdējās divas vietnes nodarbojas ar filmu un multfilmu nelegālu straumēšanu un guva ienākumus no reklāmām. Šobrīd šī lieta i izmeklēšanā un lapu uzturētājiem draud cietumsods līdz 6 gadiem un/vai naudas sods līdz 200 tūkstošiem eiro. Vērts piebilst, ka 2016. gadā policijas pārstāvji publiski arī norādīja, ka gadījumā, ja kādas izmeklēšanas darbā privāta lietotāja datorā tiek konstatēts pirātisks saturs, sods par tā esamību var sasniegt 700 eiro. Praksē par šādām lietām mēs dzirdam reti un visbiežāk tiek sodīti mazo uzņēmumu īpašnieki, kam juridiskā adrese ir deklarēta dzīvesvietā un tiek veikts policijas reids. Tāpat lielākam riskam ir pakļauti uzņēmumi, kas nekontrolē kādus failus darbinieki lejupielādē darba datoros.

4. Cik ilgi ir spēkā autortiesības? 

Vairumā gadījumu autortiesības ir spēkā visu autoru dzīves laiku un vēl 70 gadus pēc viņa nāves. Detalizētāk par autortiesību nosacījumiem un ierobežojumiem varat lasīt Autortiesību likumā.

Secinājumi 

Kopumā torrenti Latvijā joprojām tiek izmantoti gana aktīvi, sevišķi valstīs, kur ekonomiskā situācija nav pietiekami attīstīta vai izpratne par autortiesību aizsardzību vēl nav pilnībā nobriedusi. Savukārt torrentu tehnoloģijas izmantošana, lai apmainītos ar privātiem, ar autortiesībām neaizsargātiem failiem nevienā valstī nav aizliegta un par to nekādi sodi nedraud. Torrentu lietotājiem, kas izvēlas lejupielādēt filmas, mūziku, e-grāmatas vai citu saturu, kas ir aizsargāts ar autortiesībām ir jārēķinas, ka par to var draudēt sodi. Ja vēlaties būt 100% droši, ka lejupielādējat nepirātisku saturu, lasiet tā aprakstus un informāciju par izdošanas gadu. Vairumā gadījumu, ja vien nav norādīts citādi autortiesības uz darbu beidzas 70 gadus pēc autora nāves.

Galvenais trūkums no torrentu ierobežošanas ir latviešu informatīvās telpas sašaurināšanās. Cilvēkiem, kas ir aizbraukuši strādāt uz ārzemēm, piemēram, Angliju ir pieejams ļoti neliels saturs latviešu valodā. Torrenti un vietnes, kur varēja bez maksas skatīties multfilmas vai filmas latviešu valodā ilgu laiku pildīja integrācijas un arī sociālo funkciju. Ja latviešu bērniem Anglijā nav iespēja redzēt multfilmas vai filmas latviski, samazinās iespēja, ka viņi iemācīsies latviešu valodu, bet valstij tas nozīmē nākotnē zaudētus cilvēkus.

Latvijas televīzija ārzemēs dzīvojošiem latviešiem piedāvā skatīties ļoti ierobežotu saturu. Mazajiem skatītājiem multenes latviski, lielākoties nav pieejams, bet pieaugušajiem domātās filmas un raidījumi ir mazskaitlīgi un nevar mēroties spēkiem ar angļu un krievu valodā pieejamo bezmaksas saturu.

radio online lv

48 komentāru

 1. Arturs

  sveiki ir iespeja tikt pie fano.in konta?

  Reply
  • Juris Blumentals

   Uzzaiciniet mani.

   Reply
  • Ivis

   Man arī gribētos piereģistrēties!

   Reply
 2. Ivo

  Labs radio pleijeris sanācis fano.lv Klausos katru dienu.

  Reply
 3. Kaspars

  Man vajag to ielūgumu uz fano

  Reply
 4. FGKH

  Man lūdzu ielūgumu.

  Reply
 5. Tanx

  Kā var sazināties ar administrāciju, lai saprastu par ko man bans?

  Reply
 6. zeee

  Man lūdzu ielūgumu.

  Reply
 7. Ingus

  Sveiki. Lai iegūtu piekļuvi, ir jābūt kādam zināmam cilvēkam jau reģistrētam, jeb ir kaut kāda iespēja šo ielūgumu iegūt savādāk?

  Reply
 8. zeEdzu

  Lūdzu atsūtiet ielūgumu.

  Reply
 9. Gatis

  Nu jau līdz izmisumam, meklēju filmas un multenes latviešu valodā!!! Ļoti vēlos fano.lv kntu/ielūgumu

  Reply
 10. Vērotājs

  Daudzi te prasa ielūgumus, bet Fano.lv atskaņo radio. Filmas jāmeklē .in versijā vai pirātu līci. Kā reģistrēties pirmajā – nezinu. Pašam nav izdevies.

  Reply
 11. Felikss

  Man, lūdzu, ielūgumu, ja iespējams 🙂

  Reply
 12. Mareks

  Kā tikt pie ielūguma?

  Reply
 13. Eduards

  Ielūgumu lūdzu

  Reply
 14. Arnolaz

  Lūdzu ielūgumu uz Arnolaz@….lv, inperils veras ciet, biju tur pāri 10 gadiem.

  Reply
 15. Viesturs

  vai kāds varētu atsūtīt man ielūgumu.
  Paldies jau iepriekš

  Reply
 16. Matīss

  Meklēju bērniem multenes latviešu valodā, atsūtiet lūdzu ielūgumu, būšu pateicīgs.

  Reply
 17. Irina

  Man lūdzu ielūgumu. Paldies!

  Reply
  • Jānis

   Lūdzu atsūtiet ielūgumu. Nepieciešamas filmas un multfilmas latviešu valodā.

   Reply
 18. Justīne

  Lūdzu, atsūtiet man arī ielūgumu. Paldies!

  Reply
 19. Ivo

  Izskatās ,ka lai tiktu pie pie filmām latviešu valodā dvēseli jāpārdod…. Būtu ļoti pateicīgs par ielūgumu, ja tāda iespēja ir tad lūdzu nosūtiet man ielūgumu.
  Paldies!

  Reply
 20. Raivis Bilerts

  Varetu kads atsutit ielugumu?

  Reply
 21. Ģirts

  Laba diena.
  Vēlēto pievienoties LV torrentu saimei.
  Būtu pateicīgs par ielūgumu.
  Ar cieņu,
  Ģirts.

  Reply
 22. Māriņš

  Būšu pateicīgs par ielūgumu, kopš inperil vairs nav, neko sakarīgu nevar dabūt… ar piratbayu apnicis jau mocīties!
  paldies jau iepriekš!

  Reply
 23. Kārlis Kalniņs - Vīndedzkalns

  Sveiki!

  Vai kāds varētu padalīties ar ielūgumu? Biju ilgs inperil lietotājs, tagad nav neviena LV trakera.

  Paldies jau iepriekš!

  Reply
 24. armands

  man sheit bija konts .ka to var atjaunot?

  Reply
  • Rainers

   Lūdzu var mani ielūgt???

   Reply
 25. Valters

  Sveicināti augsti godāmajie dāmas un kungi. Labprāt saņemtu ielūgumu uz šo teiksmām apņemto vietni. Vejag filmas un multenes latviešu valodā. Pašam arī ir labs krājums ko piedāvāt pretī. Gan filmas, gan multenes, gan dokumentālās filmas, gan latviešu kino klasika.

  Reply
 26. Valters

  Sveiki,

  Vai ir iespējams tikt pie ielūguma?

  Reply
 27. Raivis

  inform’acija lietderiga, paldies. Ka varetu tikt pie ieluguma?

  Reply
 28. Normunds

  Sveiki, esmu izmeklējies visu internetu lai atrastu latviešu filmas, bet nekā. Būtu ļoti pateicīgs ja tiktu pie ielūguma.

  Reply
 29. Ervils

  Čau, visiem!

  Gribētos palūgt ielūgumu uz šo latviešu failu glabātuvi. Sava mūža laikā, pirmo reizi vēlos nolādēt vienu vienīgu filmu, kuru meklēju jau 15 lapas google, bez panākumiem. JŪS esat mana pēdējā iespēja manai līgavai parādīt stulbi smieklīgu komēdiju, kura ir tikai un vienīgi smieklīga dēļ latviešu tulkojuma.

  paldies par uzmanību! Un lūdzu atrāk pirms aizmirstu par šo tēmu.

  Lai jauka diena!

  Reply
 30. Katrina

  Vai es arī lūdzu varētu dabūt ielūgumu uz fano? Ļoti gribētos filmas latviešu valodā

  Reply
 31. Agnis

  Atsūtiet lūdzu ielūgumu! Paldies! 🙂

  Reply
 32. Nora

  Lūdzu man arī atsūtiet ielūgumu. 🙂

  Reply
 33. Klape

  Sveiki! Ir kāda iespēja tikt pie fano.in ielūguma?

  Reply
 34. Inese

  Sveiki, ludzu atsutiet ielugumu. Paldies

  Reply
  • Linda

   Sveiki! Vai var lūdzu dabūt ielūgumu)

   Reply
 35. Sting

  Sveiki! Būšu pateicīgs par ielūgumu. Paldies!

  Reply
 36. Reinis

  Sveiki, vai es varētu dabūt ielūgumu fano.in?

  Reply
  • Alvis

   Sveiki. arī vēlos ielūgumu uz fano.in visi normālie saiti LV valodā ir slēgti. tad nu šī ir vēl pēdējā iespēja ko lietderīgu atrast. kasestads@g…com

   Reply
 37. Annemarija

  Labdien, kā iespējams atrast tādu, kas reģistrējies fano.in,lai varētu saņemt ielūgumu? Ja kāds var, lūdzu atsūtiet man.

  Reply
  • Sculptor

   Sveiki! Vai iez devas saņemt ielūgumu?
   Vai kāds varētu atsūtīt ielūgumu arī man?

   Reply
 38. MxDe

  Kas notika ar .IN lapu?

  Reply
 39. Aivars

  Sveiki, vai es varētu dabūt ielūgumu fano.in?

  Reply
 40. Reino

  Labdien, vai ir iespējams dabūt ielūgumu uz fano.in?

  Reply
 41. Ediks

  ?kā varētu tikt pie ielūguma?

  Reply

Atbildēt: